środa, 7 września 2016

Białko jest ważne


Składniki pokarmowe mają za zadanie pomóc nam zdrowo funkcjonować, na co dzień. Jest to fakt niezaprzeczalny, nad którym tak naprawdę trudno się rozwodzić, który po prostu jest oczywisty. Każdy z nas musi spożywać posiłki po to, aby móc być zdrowym, aby mieć siłę na każdy dzień. Mówiąc o owych składnikach pokarmowych, każdy z nas może wskazywać na węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy oraz minerały. Oto pięć ważnych składników, jakie są niezbędne do zdrowego funkcjonowania. Musimy jednakże zapytać czy zapotrzebowanie na każdy z tych składników jest takie samo? Zasadniczo na pewno nie. Jednym z tych składników, o którym można mówić, jako o szczególnym jest białko.

Zapasowe białko

Tenże składnik pokarmowy nie może być gromadzony przez nasz organizm na zapas, a więc tym samym należy go dostarczyć do organizmu każdego dnia bez żadnego wyjątku. Powstaje w tym miejscu jak najbardziej słuszne pytanie dotyczące tego, po co właściwie jest nam potrzebne białko? Otóż spełnia ono bardzo wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Dzięki białku możemy mówić o dostarczaniu sobie pewnej dawki energii, możemy mówić o zwalczaniu różnych zalegających w naszym organizmie toksyn, o transportowaniu różnych płynów, różnych substancji, możemy wreszcie mówić o funkcji budulcowej, jaka przypisywana jest białku. Aż około 15% masy ludzkiego ciała to białko, a tym samym można o nim mówić, jako o szczególnie istotnym.

Rola białka

Białko spełnia o wiele ważniejszych ról niż tłuszcze czy też węglowodany, a więc jak najbardziej słusznie możemy o nim mówić, jako o jednym z tych bardziej istotnych dla każdego z nas. Białko jest nam niezbędne nie tylko w wieku dziecięcym, nie tylko w wieku młodzieńczym, ale przez całe życie niezależnie od tego, jakim wiekiem się legitymujemy w danym momencie. Dostarczenie białka do organizmu następuje oczywiście poprzez dietę, poprzez codziennie spożywane posiłki. Warto jednakże zadbać o to, aby białko obecne w naszej diecie było na właściwym poziomie, a więc aby nie było go ani zbyt wiele, ani też, aby go nie było zbyt mało.

1 komentarz:

  1. Powszechny kult ciała i urody spowodował, że tylko niewielka grupa osób jest szczęśliwa. Większość dąży do boskości, zmieniając ciało i ubiory, inwestując w siebie, żeby być jeszcze wspanialszym, eksperymentując z głodówkami i dietami, ale z reguły jest to złe odżywianie. Każdy z tych wynalazków albo niszczy metabolizm albo powoduje efekt jojo. Naprawdę jedynym sposobem jest zaufanie dobremu dietetykowi.

    OdpowiedzUsuń