czwartek, 3 marca 2016

Jak wytwarzane jest białko serwatkowe?

Mówiąc o białku serwatkowym, mamy na myśli odżywkę sportową bardzo cenioną przez ogromną rzeszę trenujących na całym świecie. W czym tkwi jej fenomen? Oczywiście w skuteczności działania, która objawia się wydatnym wspomaganiem w osiąganiu bardzo zróżnicowanych celów treningowych. W tym miejscu jednakże nie będzie o celach, o działaniu białka serwatkowego, ale chcemy zapytać o to, w jaki sposób owo białko serwatkowe jest wytwarzane? Jak sama nazwa na to wskazuje, białko serwatkowe jest wytwarzane z serwatki, a ta stanowi produkt uboczny w produkcji mleka.

Serwatka suplementem diety

Sama serwatka nie może stanowić suplementu diety i zasadniczo nie ma nam ona wiele dobrego, a nawet nic dobrego do zaoferowania. Aby móc mówić o białku serwatkowym w postaci suplementu diety, musimy serwatkę poddać określonym procesom. Mowa w głównej mierze o procesie ultrafiltracji. W procesie tym z serwatki usuwane są zbędne składniki, jakimi mienią się tłuszcz oraz laktoza. W samej serwatce poza tym nie mamy zbyt wiele białka, o które w tym miejscu nam chodzi. Poddając serwatkę procesowi ultrafiltracji, otrzymujemy znany wszystkim koncentrat białka serwatkowego, który jest produktem znanym wszystkim trenującym zawodowo i amatorsko, wszystkim regularnie odwiedzającym siłownię.

Gdzie kupić białko?

W sklepach z odżywkami sportowymi możemy spotkać także inne rodzaje białka serwatkowego. Między innymi możemy wskazać na izolat białka serwatkowego. Aby go otrzymać, koncentrat jest poddawany dalszym zabiegom, dzięki którym z produktu usuwa się resztki laktozy oraz resztki cukrów. Ten rodzaj białka serwatkowego jest w sposób szczególny polecany wszystkim wrażliwym na laktozę, a więc na produkty mleczne. Jednocześnie, aby móc uzyskać ostateczną formę, jaką znamy, czyli postać proszku, uzyskany produkt jest poddawany procesowi suszenia, aby mógł uzyskać ową postać proszku. Poszczególne odżywki różnią się między sobą również smakiem, aczkolwiek to już jest indywidualna kwestia każdego producenta, która nie jest obligatoryjną w przypadku białka serwatkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz